Doporučená aplikace listového hnojiva POLYFOL BORMON SL

17. 12. 2016

Listové hnojivo Polyfol Bormon SL je určeno k odstranění deficitu bóru a molybdenu v půdě a k pokrytí zvýšených nároků na jejich příjem některými plodinami. Využijete jej při pěstování řepky ozimé, vinné révy, ovocných dřevin nebo zeleniny. Toto hnojivo doporučujeme používat zvláště jako alternativu k aplikaci samotného bóru na kyselých půdách.

Jak rozpoznat nedostatek bóru a molybdenu

  • Nedostatek bóru na plodinách poznáte hlavně kadeřavostí, lámavostí, křehkostí a chlorózou listů a stébel. Může dojít až k odumírání růstového vrcholu. Na plodech se může objevovat skvrnitost a deformace, kořeny mají omezený růst.
  • Deficit molybdenu zapříčiní žloutnutí starších listů nebo i středu rostlin. Rostliny mohou mít nekrotické tečky a jsou drobné.

Aplikace hnojiva Polyfol Bormon SL

Polyfol Bormon SL aplikujte postřikem jako doplňkovou výživu v uvedených dávkách a termínech podle jednotlivých druhů plodin. Při stanovení konkrétní aplikační dávky v rámci doporučeného rozmezí je vhodné vycházet z předchozích rozborů půdy nebo rostlin, kvality půdy, poměrů stanoviště, fáze růstu rostlin i klimatických podmínek. Můžete také zvolit nižší dávky, a to při slabším deficitu nebo pro dělené aplikace.

PlodinaDávkování SL (l/ha)Termín aplikacePočet aplikací
řepka ozimá1,0 - 1,8od od 4. listu do počátku květu (DC 14-61)1 - 3
slunečnice1,0 - 2,0od 6. listu do počátku květu (DC 16-60)1 - 3
cukrovka1,0 - 1,8po dokončení tvorby listové růžice2
mák0,8 - 1,4od 6. listu do počátku květu (DC 16-60)1 - 2
zelenina0,5 - 1,04 až 8 týdnů po výsadbě1 - 2
réva vinná1,2 - 2,2od otvírání pupenů až 4 týdny po odkvětu1 - 3
ovocné dřeviny1,2 - 2,2od otvírání pupenů, do květu a po sklizni1 - 3
ostatní0,2 - 0,6vždy při zjištění deficitu bóru, v závislosti na jeho hloubce1 - 2

 

Příprava postřiku

Při přípravě postřikové kapaliny nalijte odměřené množství hnojiva do menšího množství vody a rozmíchejte. Nádrž postřikovače naplňte alespoň do poloviny vodou, zapněte míchací zařízení a za stálého míchání nalijte roztok do nádrže, nebo použijte přimíchávací zařízení. Pro aplikaci hnojiva můžete použít 100-400 l/ha postřikové kapaliny. V případě krátké přestávky v práci, než znovu provedete aplikaci, postřikovou kapalinu v nádrži pečlivě rozmíchejte. Připravenou postřikovou kapalinu vypotřebujte během několika hodin.

Ing. Vít Socha

Ing. Vít Socha
technolog

+420 739 429 746
vit.socha@biosfor.cz

Potřebujete poradit?